Přípravné kurzy k přijímacím zkouškám jsou zrušeny.

 

Muzeum hygieny v Drážďanech

Toto muzeum bylo založeno v roce 1930 s úmyslem šířit znalosti. Muzeum se skládalo ze sedmi tematických okruhů, kde jsme se dozvídali jak méně potřebné, tak nezbytné věci pro život. V každém sále se nacházelo spoustu moderní techniky s informacemi z daného oboru, včetně jeho historie.

V prvním sále jsme viděli starodávný rentgenový přístroj a vyrobené lidské tělo s orgány, kde jsme se mohli dozvědět, kde jsou různé orgány. Také se tam nacházel Antropometr, který vynalezl Rudolf Virchow. Tento sál byl pojmenován skleněný člověk dle modelu skleněné ženy s orgány.

Druhý sál jménem život a umírání nám přibližoval ústřední body lidského žití od počátku života až po stáří a smrt. Při vstupu do sálu jsme viděli voskové modely v životní velikosti znázorňující vývoj plodu v těle matky a jeho vnímání zvuků. Druhý díl sálu se zabývá buňkami, na stěně jsme viděli 100 000krát násobně zvětšené druhy buněk, kde mezi nimi byla spermie s vajíčkem. Další část jménem péče o sebe nám poukazovala na mladistvý vzhled díky masážnímu nástroji, který byl vyvinut v roce 1927, měl zlepšit prokrvování tkání. A poslední díl s názvem věčný spánek nám má představit pocity po smrti milovaných lidí okolo nás.

Třetí sál s jídlem a pitím nám dělal chutě, viděli jsme dřívější prostřené stoly, ovšem nám při tom kručelo v břiše, samozřejmě tam nechyběla ani velká postavička z Mc Donaldu, tím se to ještě zhoršilo.

Čtvrtý sál nám napomohl ve výběru partnera s atraktivitou, ovšem co nás nepříjemně překvapilo, byly “vonné látky“ z pohlavních žláz zvířat. Voněly opravdu nepříjemně. Obsah tohoto sálu obsahovala také sexualita a přitahování mezi mužem a ženou. Ovšem tam nechyběla ani informace o antikoncepci a o umělém oplodnění.

Pátý sál nám napomáhal k myšlení a učení. Jako atrakci jsme vyzkoušeli mindball=souboj v hlavě (byla to hra pro dva hráče).

Předposlední sál o pohybu říká, že život bez pohybu je nemožný, což je pravda! Nevím, co by si lidé počali, kdyby si nemohli otevřít ledničku. Měli jsme odhadovat pocity dle stříbrných masek, které představovali hněv, strach, radost, zármutek a zhnusení. Také jsme si mohli vyzkoušet svou koordinaci, pohyblivost, sílu a vytrvalost.

A nakonec poslední sál o kráse a zdraví pokožce. Zkoumali jsme zde své vlasy, někdo možná i kůži.

Víte, že existoval knírový šálek? Nikdy jsem o něm neslyšela. Muži si nechtěli namočit knírky.

Hodně se nám tu líbilo, máme spoustu informací a hlavně zážitků, nejvíce nás bavilo učit se tancovat cha-chu, ne že bychom se to chtěli naučit tancovat, spíše jsme se sami sobě chtěli zasmát.

Exkurze studentů 1. A, 1. B a 2. A, 8. 6. 2018

Foto

Zpracovaly: E. Vrabcová, A. Kropáčková, N. Budger