Novinky

Exkurze do SRN 8. 4. – 11. 4. 2019

Tento rok jsme vyrazili seznámit se s památkami a dalšími pamětihodnostmi do Spolkové republiky Německo. Cílem exkurze bylo nejen načerpání znalostí o historii a památkách této země, ale i využití znalosti německého jazyka v praxi u žáků studujících němčinu.  Zkrátka nepřišli ani naši angličtináři, kteří se zájezdu také zúčastnili, protože v Německu se anglicky domluvíte taktéž bezproblémově. Nakonec si žáci mnohde vystačili i s češtinou, jelikož dnes již v německých obchodech nebo restauracích pracuje spousta Čechů a Slováků, kteří si rádi popovídají v mateřštině.

V první příjezdový den jsme navštívili hlavní město spolkové země Sasko Drážďany, kde jsme mohli obdivovat památky jako Zwinger, římskokatolickou Katedrálu Nejsvětější Trojice (Hofkirche), protestanský Kostel Panny Marie (Frauenkirche), budovu Saské státní opery Semperoper atd. Druhý den byl na programu koncentrační tábor Sachsenhausen, kde se role průvodce dobrovolně ujal náš žák Ondřej Dokulil z 3.A., kterou zvládl výborně a patří mu poděkování. Odpoledne jsme pak strávili ve městě Postupim, kde nás uchvátila Holandská čtvrť a obzvlášť zámecký komplex Sanssouci. Poslední dva dny jsme věnovali návštěvě nejvýznamnějších památek Berlína, jako Berlínské zdi (East Side Gallery), Postupimskému náměstí (Potsdamer Platz), Říšskému sněmu (Reichstag), světoznámé třídě „Pod Lipami (Unter den Linden), Braniborské bráně (Brandenburger Tor), bývalému přechodu Checkpoint Charlie, televizní věží Fernsehturm, chrámu Berlíner Dom atd.

Součásti naplánovaného programu bylo také individuální volno, kdy žáci mohli sami prozkoumávat památky dle vlastního výběru. Většinou však tento čas spíše využili k nakupování v různých obchodech, mezi nimi hlavně v oblíbeném irském módním obchodním domě Primark, známém velkým a levným výběrem, což lze vyčíst z pořízených fotografii a log nákupních tašekJ 

Další možnost prozkoumávat Berlín a jeho rušné uličky v rámci osobního volna, pak všem umožnila výhodná poloha našeho ubytováni v části Berlín Charlottenburg.

Podle ohlasů se žákům exkurze moc líbila a já mohu říci, že mně také. Závěrem nezbývá než všem poděkovat nejen za slušné chování, ale především za skvělou atmosféru.

Mgr. Anca Eliášová

P.S. Nezapomeňte se podívat na krásné fotky od Mgr. Anca Eliášové a Davida Brüttinga (2.B)

Literárněhistorická exkurze Praha

Tak jako každý rok se žáci druhého ročníku zúčastnili literárněhistorické exkurze v Praze s návštěvou Národního divadla.

Byl krásný jarní den a naše pouť započala na Pražském hradě, kde jsme prošli všechna nádvoří a nahlédli do Chrámu svatého Víta. Dále jsme pokračovali křivolakými uličkami historické Prahy až na Karlův most. Tam se předváděli různí kejklíři a malíři se svým uměním. Cesta pokračovala přes Staroměstské náměstí, kde jsme si počkali na přehlídku apoštolů pražského orloje. Kolem Prašné brány jsme se dostali až na Václavské náměstí a tam jsme si mohli po dlouhé cestě odpočinout a osvěžit se.

Druhá část exkurze byla určena k návštěvě Národního divadla a zhlédnutí představení Maryša. V divadle jsme si prohlédli ve sklepních prostorách základní kameny a výjimečně byla otevřena i terasa, ze které byl nádherný výhled na Prahu.

Maryšu od Aloise a Viléma Mrštíků asi všichni znají jako tragédii. V Národním divadle byla předvedena jako dramatická divadelní hra trochu v moderním hávu. Představili se zde známí herci jako například David Prachař, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský a další.

Foto

Ing. Radmila Hovorková

Ústřední kolo olympiády z psychologie

Ve dnech 3. – 4. dubna se na Střední zdravotnické a vyšší odborné škole zdravotnické v Liberci uskutečnilo dlouho očekávané ústřední kolo 14. ročníku olympiády z předmětu psychologie a komunikace. Této celorepublikové akce se účastnilo celkem 11 soutěžících se svým pedagogickým doprovodem. Ondřej Dokulil ze 3. A reprezentoval nejen naši školu, ale celý západočeský region s tématem „osudových osmiček“. Konkurence byla velmi silná, všechny výkony soutěžících vyrovnané, témata různorodá. 1. místo nakonec obsadil student z Pardubic, 2. místo získala studentka z Havlíčkova Brodu a místo třetí putovalo do Ostravy. Atmosféra obou dnů se nesla ve velmi přátelském a uvolněném duchu, také díky skvělé organizaci této akce. Dva dny utekly jako voda, vyměnili jsme si během nich mnoho zkušeností, získali inspiraci, navázali nové kontakty a přátelství. Velmi se těšíme na další ročník, pro který bylo zvoleno téma „Můj velký sen“.

Foto 

Mgr. Radka Hallová

Velikonoční tvoření

V rámci předmětu sociální aktivizace klientů si připravila třída 3. OŠ velikonoční tvoření pro seniory z DpS Skalka. V příjemné atmosféře si senioři zhotovili velikonoční dekoraci, která jim bude zdobit pokoje v době velikonočních svátků. Děkuji žákům za přístup a dopomoc při tvoření.

Foto 

Mgr. Lenka Píbilová

Famózní úspěch fiktivní firmy na mezinárodním veletrhu v Praze

Již popáté jsme vyrazili změřit síly na mezinárodní veletrh fiktivních firem v Praze. Tentokrát s již ostřílenou firmou „Masáže Petr Klíč“, která již v roce 2015 získala na tomto veletrhu prvenství.

Firmu tvořili žáci 3. B oboru Masér sportovní a rekondiční, a to Petra Šomodiová, Kateřina Reidlová, Daniela Nagyová, Veronika Filipčíková, Kateřina Cihlářová, Vratislava Šulcová, Laura Henzlová a jediný mužský zástupce, Pavel Nový.

Jako tradičně se soutěžilo v několika disciplínách.

Hlavními disciplínami byly:

Nejlepší firma veletrhu        3. místo

Nejlepší stánek                  1. místo

Nejlepší katalog                 8. místo

Soutěžní prezentace          7. místo

 

Další soutěže:

„Návrat do budoucnosti“     1. místo

90 sekund ve výtahu

 

Takového úspěchu jsme ještě nikdy nedosáhli, dvě první místa a všechny ostatní do místa desátého. Dík patří všem zúčastněným žákům, naší škole a městu Cheb za finanční podporu.

Foto 

Ing. Radmila Hovorková, učitelka fiktivní firmy